Literatura dla nastolatków

Literatura dla nastolatków

1 września 2020 Wyłączono przez Kamil

Zewsząd słychać głosy o tym, że współczesna literatura jest nijaka, miałka i bezwartościowa. Że nie wnosi nic do życia czytelnika, jest sztuką dla sztuki, bo dziś każdy może napisać książkę. Głosy krytyki dotyczą także literatury dla młodszych czytelników.

Książki dla nastolatków – jaki poziom reprezentują?

Dzisiejsza literatura zdecydowanie różni się od tej, którą zaczytywano się jeszcze dziesięć lat temu. Przede wszystkim tematyką – najchętniej czytane pozycje dotykają spraw, które nurtują nastolatków, przybliżają im sprawy i problemy, z którymi albo już się zetknęli, albo za chwilę się spotkają. W czasach, gdy poziom czytelnictwa jest tak niski, a samo czytanie mało popularne, warto, by młodzież na papierowych kartkach zmalała to, co ją interesuje. Różni się także język i styl – książki młodzieżowe pisane są językiem poprawnym, lecz zrozumiałym i dedykowanym dla tej grupy wiekowej. Trudno jednoznacznie ocenić, czy literatura jest lepsza czy gorsza. Na pewno są tytuły warte uwagi zarówno pod względem treści, jak i stylu pisania. Na pewno są też takie, na które faktycznie szkoda czasu. Lecz młody czytelnik, którego gust właśnie się kształtuje, powinien mieć możliwość poznania różnych książek i wybrać te, które najbardziej mu odpowiadają.

Książka młodzieżowa – czy to koniec Robinsona Crusoe?

Z pewnością nie. Książki, które nie są lekturami, wcale nie muszą odejść w zapomnienie. Wciąż inspirują, ciekawią i na pewno zainteresują tych, którzy czytać lubią i czytają dużo oraz nie boją się sięgnąć po pozycję mało popularną i napisaną „trudnym” językiem.