Apetyt na czytanie

Apetyt na czytanie

1 września 2020 Wyłączono przez Kamil

Licznie przeprowadzane ankiety i badania nad stanem czytelnictwa w Polsce są alarmujące – liczba czytanych książek maleje, a ponad połowa Polaków przyznaje, że nie sięgnęła w ciągu roku po żaden tytuł. Nawyk czytania w młodym wieku, gdy ciekawość świata jest największa, przegrywa z elektroniką – matronami, tabletami, telewizorem.

Jakie książki dla nastolatków mogą zainteresować współczesną młodzież?

Niestety, nie „Krzyżacy„, nie „Ten obcy„, ani nawet „Stary człowiek i morze„, o Mickiewiczu już nie wspominając. Styl, w którym napisane są te pozycje, jest przez młodych ludzi określany jako „trudny i ciężki”, za główną wadę uznawane są długie opisy. Ponadto problemy, których dotykają, często nie przystają do czasów i nie są zrozumiałe np. dylematy Kordiana czy Wertera. Apetyt na czytanie mogą rozbudzić ciekawe i wartościowe książki.

Popularne książki młodzieżowe

Każda księgarnia czy portal czytelniczy posiada swój ranking, który przedstawia współcześnie wydane książki, na które warto zwrócić uwagę. Dużą popularnością młodych czytelników cieszyła się pozycja „Igrzyska śmierci” – przebój kinowy to opowieść o odwadze, waleczności i poświęceniu. O przygodzie głównej bohaterki rozmyśla się jeszcze długi czas po przeczytaniu ostatniej strony. Poruszająca lektura „Bez mojej zgody” każe zastanowić się młodym ludziom nad własną autonomią i prawem do decydowania o swoim ciele. W „Odkąd cię nie ma” poruszona jest istota przyjaźni. To historia o mierzeniu się z własnymi słabościami i lękami. Czy warto kierować się takimi rankingami? Warto. I warto też samemu poszukać interesujących książek.