
Miejskie parki i aleje
18 grudnia 2020Bardzo często z usług lokalnych centrów ogrodniczych i szkółek leśnych korzystają ogrodnicy-amatorzy poszukujący porady ekspertów i większego wyboru sprawdzonych sadzonek. Coraz częściej jednak w ofercie tych miejsc znajdują się również duże rośliny, które ze swojej natury zdecydowanie częściej wykorzystywane są na wielką skalę, przy realizacji dużych projektów drogowych czy miejskich. Wraz z modernizacją przestrzeni miejskich jak parki, skwery i aleje, a także wraz z oddawaniem kolejnych dróg, chodników i ścieżek rowerowych do użytkowania, pojawiają się kolejne kilometry żywopłotów, nasadzeń kwiatowych, krzewów oraz drzew – często na koszt miasta lub inwestora prywatnego.
Ogrodnictwo z rozmachem
Bardzo często po gotowe duże rośliny sięgają inwestorzy stojący za osiedlami wielorodzinnymi. Teren zielony, często z dodatkowymi wkomponowanymi weń placami zabaw i innymi elementami infrastruktury osiedla, stanowi w broszurach i katalogach deweloperów jeden z ważniejszych argumentów promocyjnych.
Zieleń izolująca i tłumiąca
Dla takich wielkich inwestycji, w których zazielenienie obszaru przylegającego lub bezpośrednio znajdującego się na terenie budowy jest elementem pozwolenia na budowę, duże rośliny to jedyne rozwiązanie, które gwarantuje natychmiastowe spełnienie wszystkich kryteriów dotyczących roślinności. Specjalne regulacje środowiskowe nakazują chociażby zasadzanie pasa zieleni izolacyjnej od domostw, a tylko określone duże rośliny o danych parametrach gęstości czy wysokości są w stanie spełnić tę izolującą funkcję. Oprócz oczywistych względów wizualnych, zieleń zapewnia wyższą czystość powietrza oraz przy wysokich drzewach i gęstych krzewach – izolację zarówno akustyczną jak i wizualną.