Jakie kamień ogrodowy wybrać podczas projektowania przestrzeni?

Jakie kamień ogrodowy wybrać podczas projektowania przestrzeni?

10 września 2020 Wyłączono przez Kamil

Przed przystąpieniem do pracy na terenie naszego ogrodu, należy w fazie jego projektowania skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który podpowie nam, jaki kamień ogrodowy wybrać, aby uzyskać piękny, trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych efekt. Istnieją bowiem różnorodne odmiany materiałów ozdobnych i kruszców, wykazujących się zmiennym poziomem kruchości i podatności na obróbkę, np. cięcie czy szlifowanie. Aranżacja przestrzeni wokół naszego domu może więc być ekscytująca, pouczającą przygodą.

Jakie są zalety stosowania kamieni ogrodowych?

Dlaczego kamień ogrodowy stał się w ostatnich latach tak bardzo popularny? Z pewnością duży wpływ na tę tendencję mają jego wyjątkowe walory estetyczne, różnorodność kształtów, wzorów, kolorów i rozmiarów, a także ogrom możliwości jego zastosowania. Możemy nim wyłożyć taras, schody, chodnik czy ścieżkę wokół roślin. Równie dobrze sprawdzi się jako oryginalny materiał budowlany do naszego ogrodzenia czy murku. Ponadto, kamienie te wykazują się doskonałą trwałością. Nigdy nie wychodzą z mody. Potrafią wkomponować się w niemal każdy krajobraz, od parków i publicznych placów, po nasze prywatne posesje i ogrody. Jeśli odpowiednio je dobierzemy do rodzaju zasianych kwiatów i krzewów, będą miały zbawienny wpływ na ich wzrost i wygląd, gdyż spowodują zmianę pH gleby.

Kamień ogrodowy – rodzaje

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i do czego konkretnie mamy zamiar wykorzystać kamień ogrodowy, powinniśmy wybrać odpowiedni jego rodzaj. Należy tutaj wziąć pod uwagę pożądany przez nas kolor, kształt, wzór, podatność na wpływ czynników atmosferycznych oraz obróbkę, a więc, czy można jest łatwo szlifować, polerować i ciąć bez wpływu na ich strukturę. Poszczególne materiały ozdobne posiadają również różny stopień kruchości. Najbardziej kruche są piaskowce, choć odpowiednio użyte wyglądają wprost bajecznie. Najbardziej popularne są oczywiście granity, które zwykle ozdabiają murki i ogrodzenia wokół domów.