Czym jest szkło zastępcze?

Czym jest szkło zastępcze?

28 marca 2014 Wyłączono przez Kamil

Najbardziej popularnym materiałem, który z powodzeniem zastępuje w dzisiejszych czasach szkło, są płyty akrylowe, które częściej nazywane są po prostu pleksi. Materiał ten używany jest do tworzenia dużych obszarowo przeszkleń dachów, tuneli ochronnych, czy też wszelkiego rodzaju ekranów i neonów.

Właściwości pleksi

Panele tego typu mają bardzo gładką powierzchnię, którą zwykle wykańcza się na wysoki połysk. Ich przepuszczalność światła jest bardzo wysoka, gdyż sięga aż dziewięćdziesięciu procent, co jest wynikiem znacząco dobrym. Oprócz dobrej wytrzymałości i świetnej przepuszczalności światła, materiał ten wykazuje się doskonałą izolacyjnością akustyczną, co oznacza, że może być materiałem zdecydowanie bardziej wartościowym, niż narażone na uszkodzenia mechaniczne i znacznie mniej wytrzymałe szkło. Warto wspomnieć również o jego wysokiej odporności na promienie UV, co w praktyce dla użytkowników oznacza, że po prostu nie żółknie.

Czy płyty akrylowe starzeją się?

Każdy materiał wykorzystywany przy wykończeniach lub w budownictwie z czasem zaczyna się starzeć. Każdy materiał też różnie reaguje na mijający czas. Płyty akrylowe mają to do siebie, że nie wykazują zbytnio żadnych reakcji starzeniowych, co oznacza, że nie żółkną ani nie kruszeją. To doskonała wiadomość dla osób, które chciałyby skorzystać z tego materiału przy różnego rodzaju konstrukcjach, szczególnie tych dachowych lub związanych z pionowym przeszkleniem. Zdecydowanie warto zastosować tego rodzaju płyty zamiast szkła w miejscach użyteczności publicznej lub w obiektach sportowych, gdzie na rażenie na uszkodzenia mechaniczne jest bardzo duże.