Czy łupek dachowy to dobry pomysł?
10 września 2020Wykorzystywany w dekorowaniu zewnętrznych i wewnętrznych obszarów budynków, łupek kamienny zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Głównym tego powodem jest jego imponująca wytrzymałość i przykuwająca wzrok forma wizualna. Architekci coraz częściej uwzględniają go w swoich projektach obiektów usługowych i mieszkalnych, jako stylowy element zdobniczy ścian, posadzek, elewacji i ogrodzeń. Aczkolwiek łupek z kamienia naturalnego jest również bardzo dobrym rozwiązaniem w pokrywaniu dachów. Można go zakupić w formie atrakcyjnych dachówek, dzięki którym dach będzie nam wiernie służył przez wiele pokoleń.
Jakie są plusy i minusy łupków dachowych?
Łupek dachowy to jedna z najtrwalszych form pokrycia, która z łatwością potrafi oprzeć się nawet najcięższym warunkom pogodowym. Dachówki tego typu wykazują wysokie właściwości mrozoodporne, wiatroodporne i nie nasiąkają wodą. Co więcej, nie kruszą się, nie blakną i nie odbarwiają. Nie wymagają też skomplikowanej konserwacji, a samo czyszczenie przebiega wygodnie i sprawnie. W obliczu tak wielu zalet łupki dachowe mają też pewną wadę — ich waga. Łupek jest ciężkim surowcem, a 1 m² tego materiału może ważyć nawet 40 kg. Z tego względu budynek, a w szczególności więźba dachowa, musi odznaczać się bardzo solidną podkonstrukcją. Dlatego warto uwzględnić zastosowanie tego materiału jeszcze przed budową całego obiektu.
Kiedy stosować sztuczne łupki dachowe?
A jak to wygląda w przypadku istniejących już budynków, które nie są w stanie utrzymać tak ciężkiego pokrycia? Najlepszym wyjściem jest tutaj sztuczny łupek dachowy, który stanowi znakomitą alternatywę dla oryginału. Do złudzenia przypomina prawdziwy łupek, dzięki czemu może być znakomitym rozwiązaniem dla wielu osób. Warto też napomknąć, że koszty użycia sztucznego łupku dachowego są niższe, a sam wybór dachówek jest bogatszy niż w przypadku łupku z naturalnego kamienia. Sztuczny łupek również obejmuje bardzo dobrą wytrzymałość, łatwy proces czyszczenia i wzorową estetykę.