JAKIE SOCZEWKI WYBRAĆ DO OKULARÓW?

JAKIE SOCZEWKI WYBRAĆ DO OKULARÓW?

21 lutego 2015 Wyłączono przez Kamil

Wybierając okulary, często w pierwszym odruchu myślimy o tym jakie oprawki dobrać dla siebie, nie pamiętając o tym, że to odpowiednie soczewki są tym, na czym rzeczywiście powinno się skupić. Odpowiednio dobrane do naszej wady, ale również do stylu życia, mogą niesamowicie wpłynąć na komfortcodzienności lub całkowicie go nas pozbawić. Soczewki okularowe nowej generacji nie tylko potrafią poprawić jakość widzenia, dostosowują się również do najbardziej wyrafinowanych potrzeb użytkownika, łącząc w sobie znacznie więcej funkcji. Na rynku obecnie możemy spotkać soczewki organiczne, mineralne, progresywne, jednoogniskowe, asferyczne, z powłoką z antyrefleksem lub wieloma innymi. Jak się nie zgubić w tym gąszczu możliwości i dobrać takie, które będą najbardziej odpowiednie dla nas?

 

PIERWSZY KROK

Konsultacja ze specjalistą i prawidłowa diagnostyka, a także sprecyzowanie naszych oczekiwań w kontekście prowadzonego stylu życia pozwolą odpowiednio dopasować rodzaj soczewki, który sprosta naszym oczekiwaniom. Przy wyborze warto kierować się jakością soczewek, która w ich przypadku tożsama jest z technologią, która została użyta do jej wyprodukowania. Wpływ na nią mają bowiem: konstrukcja, własności użytego materiału, cechy powłoki antyrefleksyjnej oraz precyzja produkcji. Przyjrzyjmy się zatem poniżej wszystkim wymienionym tutaj aspektom.

 

MATERIAŁ

Ze względu na rodzaj użytego materiału soczewki dzielimy na: mineralne, organiczne i poliwęglanowe. Soczewki szklane ( mineralne) to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie choć najmniej technologicznie zaawansowane. Z tego też powodu stopniowo coraz bardziej się od nich odchodzi na rzecz soczewek organicznych, które w odróżnieniu od szklanych są cieńsze, lżejsze i nie zniekształcają tak oczu ( powiększają lub pomniejszają) co dla osób o wysokich indeksach jest niewątpliwe ogromną zaletą. Dzięki temu, że są bardziej trwałe i bezpieczniejsze w używaniu można stosować do nich również oprawki żyłkowe lub typu patent, w których soczewki są w ogóle pozbawione ramy. Jeśli natomiast uprawiamy dużo sportu lub mamy hobby, które wymaga od nas okularów o naprawdę wysokiej wytrzymałości, warto sięgnąć po soczewki poliwęglanowe. Nowością są supertrwałe soczewki PNX 1.53, które w testach wytrzymują nacisk do 60-80 kg oraz uderzenie stalowej kuli o wadze 1 kg, spadającej z wysokości 1,2 m. Jest to doskonały wybór dla osób uprawiających sporty kontaktowe i ekstremalne.

 

BUDOWA OGNISK

Na rynku dostępnych jest wiele różniących się budową ognisk szkieł. Najbardziej standardowymi są jednoogniskowe, które często wykorzystywane są do korekcji niewielkich wad wzroku: np. „starczowzroczności”. Z kolei dwuogniskowe pozwalają na widzenie zarówno z bliska jak i z dala bez konieczności zdejmowania okularów. Ich minusem jest jednak niedobre pole widzenia w odległościach pośrednich ( np. podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze). Tu w sukurs przychodzą nowoczesne soczewki progresywne, które całkowicie eliminują ten problem dzięki płynnej ogniskowej nadającej szkłom estetyczny wygląd ( brak widocznego podziału na segmenty widzenia).Soczewki progresywne można sprofilować w zależności od tego, do czego najczęściej ich używamy. Wersja outdoor będzie idealna dla kierowców, którzy powinni miećsoczewki z szerokim obszarem widzenia do dali, pozwalające widzieć dobrze to, co daleko przed maską, i z dość szerokim polem do odległości pośrednich, by wyraźnie widzieć lusterka, wskaźniki na desce rozdzielczej. Wersja indor natomiast sprawdzi się lepiej dla osób, które wykonują pracę głównie biurową i znaczną część swojego czasu spędzają w pomieszczeniach.Strefa pośrednia w soczewkach biurowych jest szersza niż w standardowych soczewkach progresywnych dzięki czemu łatwiej i wyraźniej widzisz zarówno ekran komputera jak i koleżankę z przeciwległego biurka.

 

SOCZEWKI FOTOCHROMOWE

Soczewki fotochromowe to takie, które przyciemniają się samoistnie w kontakcie ze świecącym słońcem. W nowoczesnych szkłach ten proces zachodzi bardzo szybko ( około 30 sekund) co dla osób szczególnie wrażliwych na światło ma ogromne znaczenie.Fotochromy są szczególnie zalecane kierowcom. Dostępne są najczęściej w kolorze szarym, który pozwala na lepsze odzwierciedlenie barw oraz w kolorze karmelowym, który z kolei poprawia kontrast i głębię widzenia.

 

POWŁOKI I FILTRY CZYLI CZYM NAJLEPIEJ POKRYĆ SZKŁA?

Niezależnie od naszej wady wzroku i rodzaju szkieł, które wybraliśmy, warto również przyjrzeć się dostępnymi na rynku powłokom i filtrom, w które możemy się dodatkowo wyposażyć. Filtry UV są już dostępne nie tylko w szkłach przeciwsłonecznych dzięki czemu nasze oko jest chronione przez cały czas noszenia okularów. Filtr neutralizujący światło niebiesko – fioletowe to z kolei doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy znaczną część dnia spędzają przed komputerem i ekranem smartfona. Filtry polaryzacyjne natomiast polecane są szczególnie dla kierowców, narciarzy, alpinistów, wędkarzy oraz do sportów wodnych bowiem niwelują oślepiające refleksy odbijające się głównie od gładkich powierzchni ( tafla wody, jezdnia, śnieg). Nasze szkła możemy pokryć jeszcze powłoką antyrefleksyjną, która wzmocni komfort widzenia poprzez redukcję uciążliwych odblasków przy jednoczesnym zapewnieniu większej ochrony przed zarysowaniem samej soczewki.Zmniejsza podatność oczu na zmęczenie, co jest ściśle skojarzone z eliminacją wymienionych już zjawisk świetlnych występujących na soczewkach bez powłoki, z którymi to zjawiskami oczy muszą się stale zmagać (redukować by poprawić widzenie). Właściwie więc powinna ona być zamawiana do każdych szkieł, ponieważ bez względu na warunki, w jakich korzysta się z okularów, zawsze podnosi jakość widzenia. Może być łączona z powłokąhydrofobową, dzięki której na powierzchni szkieł nie osadza się woda i zanieczyszczenia.

Niezależnie od typu wybranych przez nas soczewek warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji tak, by jak najdłużej wypełniały swoje przeznaczenie. Więcej informacji o szkłach znajdziesz na: Hoyavision.com/pl/