Czy zawód weterynarza jest dla każdego?

Czy zawód weterynarza jest dla każdego?

10 września 2020 Wyłączono przez Kamil

Nie ma chyba takiego zawodu, który mógłby wykonywać każdy z nas. Wydaje Ci się, że chcesz zostać weterynarzem, bo kochasz zwierzęta i pragniesz im pomagać? To za mało. Choć oczywiście miłość do zwierząt to podstawa, nie wystarczy, aby zostać lekarzem weterynarii. Potrzeba jeszcze specjalistycznej wiedzy, zdobytej na wieloletnich studiach kierunkowych oraz bardzo dużej odporności psychicznej. Jest to praca odpowiedzialna. Weterynarz to w końcu człowiek, od którego zależało będzie życie setek zwierząt. To Ty będziesz diagnozować, leczyć, przeprowadzać skomplikowane operacje i…mierzyć się ze śmiercią. I rozpaczą opiekunów. Czy na pewno jesteś na to gotowy? Czy masz wystarczająco dużo siły?

Gdzie pracuje weterynarz?

A czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, gdzie weterynarz pracuje? Własną praktykę weterynaryjną można otworzyć dopiero po przepracowaniu kilku lat w zawodzie. Wymaga to dodatkowo ogromnych nakładów finansowych. Raczej mało kto ma takie pieniądze od ręki. Początkujący lekarz musi zacząć karierę od pracy u kogoś. A wtedy może się okazać, że to wcale nie jest praca jego marzeń. Przychodnia weterynaryjna to jedno, ale zawód weterynarza to praca także np. w ubojniach, fermach hodowlanych, zoo, inspektoracie weterynaryjnym, schronisku dla zwierząt, firmie farmaceutycznej czy placówkach naukowo- badawczych. Jeżeli kochasz zwierzęta i chcesz im pomagać, to czy na pewno poradzisz sobie w ubojni, w której raczej nie są traktowane jak członek rodziny, albo w placówce farmaceutycznej lub naukowo-badawczej, gdzie w ramach badań naukowych i testów znosić muszą ogrom cierpienia a ich życie zazwyczaj jest krótkie i pełne strachu oraz bólu? Jeżeli czujesz, że podołasza weterynaria to Twoje powołanie, to musisz być świadom ogromu pracy, którą musisz włożyć.

Droga do własnego gabinetu weterynaryjnego

Postanowione. Idziesz na weterynarię. Uczelnia już wybrana. Wiesz już, że studia są trudne i długie. Poza tym nie gwarantują Ci możliwości pracy w zawodzie, najpierw musisz zdobyć uprawniania nadawane przez okręgową izbę lekarsko- weterynaryjną. Po uzyskaniu uprawnień pozostaje Ci tylko zatrudnić się w jakiejś placówce weterynaryjnej. Po przepracowaniu min. 2 lat, możesz zacząć myśleć o własnym gabinecie. Początkujący weterynarz ma do pokonania drogę długą i wyboistą, ale praca ze zwierzętami to olbrzymia satysfakcja. Jeśli czujesz, że jesteś do tego stworzony- walcz o swoje marzenia.