Musical w wykonaniu sekcji wokalnej BCK

„Musical w wykonaniu młodzieży – efekt warsztatów artystycznych” to projekt wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży SUKCES w Mrągowie. W projekcie bierze udział śpiewająca młodzież z kilku miast naszego województwa, między innymi również z Braniewa Grupa adeptów uczestniczących od kilku lat w zajęciach wokalnych w Braniewskim Centrum Kultury, zakwalifikowała się na warsztaty musicalowe i ma możliwość rozwijać swoje umiejętności pod okiem ekspertów. Zajęcia o profilu wokalnym prowadzi Joanna Zagdańska, teatralnym – Irena Telesz, tanecznym i ruchu scenicznego – Katarzyna Rakowska. Przedstawienie musicalowe powstaje we współpracy z Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, , Kętrzyńskim Centrum Kultury, Braniewskim Centrum Kultury i Domem Kultury w Orzysz.

Autorski, premierowy musical p.t. „Kochanie bez granic”, w warstwie muzycznej łączy polsko-słowiańskie brzmienia z obecnymi trendami we współczesnej muzyce młodzieżowej , co nadaje mu oryginalny , na wskroś polski charakter. Treść libretta i teksty piosenek oparte są na wątku miłości dwojga młodych ludzi, rozdzielonych naszą wschodnią granicą, a połączonych „kresowymi korzeniami” i podobną przeszłością ich kresowych rodzin.

Scenariusz jest zbudowany paralelnie na dwóch płaszczyznach przestrzeni czasowej, przedstawia przeżycia chłopaka i dziewczyny, żyjących w dzisiejszych czasach po dwóch stronach granicy, pragnących spełnienia swojej miłości, oraz retrospekcję wspomnień prababci o jej młodzieńczej niespełnionej miłości /lata 20-ste/ i perypetiach związanych z koniecznością ucieczki ukochanego przed groźbą deportacji.

Teksty piosenek poruszają emocje związane z tęsknotą, nadzieją, poszukiwaniem własnej tożsamości, a w scenariuszu znajdą się , obok scen sentymentalnych o zabarwieniu patriotycznym, także nośne roztańczone i rozśpiewane sceny zbiorowe.

Tematyka ta daje możliwość uwrażliwienia patriotycznego młodzieży , wzbudzenia potrzeby poszanowania rodzinnych korzeni i własnej tożsamości narodowej, co nabiera większego znaczenia w dobie naszej przynależności do Unii Europejskiej i tendencji do unifikacji kulturowej.

Zrealizowany projekt w wykonaniu polskiej młodzieży, o polskich sprawach może być doskonałą formą promocji polskiej kultury zagranicą.

Braniewska młodzież dziękuje Burmistrzowi Henrykowi Mrozińskiemu i Pani Dyrektor BCK Annie Zienkiewicz za wsparcie finansowe umożliwiające młodzieży uczestnictwo w warsztatach.

Premiera 9 sierpnia / piątek/ godz. 19.00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Mrągowo ul. Warszawska 26

MUZYKA - Jerzy Jarosław Dobrzyński , LIBRETTO I TEKSTY PIOSENEK: - Jadwiga Has, INSCENIZACJA I REŻYSERIA - Paweł Kisiel , PRZYGOTOWANIE WOKALNEJoanna Zagdańska, Agata Dowhań, Mariusz Garnowski , PRZYGOTOWANIE TEATRALNE- IrenaTelesz, CHOREOGRAFIAKatarzyna Rakowska, KOORDYNATOR, KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNEAgata Dowhań„Kochanie bez granic”