"Na Wileńską Nutę" - 27.04.2013

Braniewskie Centrum Kultury zaprasza dnia 27.04.2013 roku na godzinę 17.00 na koncert pn:
"Na Wileńską Nutę"
 Wstęp: 10 zł


Koncert poprowadzi Wincuk, natomiast na scenie pojawi się "Kapela Wileńska" oraz "Zespół tańca ludowego ZGODA"

Wincuk przez kilkanaście lat był prowadzącym Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, od początku do dziś prowadzący Kaziuków Wilniuków w Lidzbarku Warmińskim oraz okolicach oraz od kilku lat w Węgorzewie.


Występywał praktycznie ze wszystkimi zespołami Wileńszczyzny

 

 

Kapela Wileńska zaczęła działalność w 1988 roku, kiedy to grupka młodych chłopców, połączona miłością do polskiej pieśni i prowizorycznie muzykująca od kilku lat postanowiła utworzyć kapelę.

Jej pierwszy skład stanowili: „Wujek Maniek" autentycznie wujek wszystkich niemal członków zespołu czyli solista Marian Wojtkiewicz, kierownik artystyczny, skrzypek Zbigniew Lewicki, kontrabasista Gerard Łatkowski, grający na banjo, banjoli, gitarze, harmonijce ustnej Artur Płokszto, perkusista Waldemar Łatkowski, gitarzysta Andrzej Paukszteło oraz akordeonista Romuald Piotrowski.

Idea utworzenia Kapeli Wileńskiej na wzór słynnej warszawskiej czy lwowskiej okazała się bardzo twórcza i oryginalna. Nie mieli wzorców do naśladowania, Wilno nigdy nie miało bowiem kapeli, a folklor miejski funkcjonował jedynie w formie fragmentów. Członkowie kapeli zaczęli intensywnie poszukiwać starych tekstów oraz tworzyć nowe. Na ich repertuar złożyły się popularne i lubiane przeboje dwudziestolecia międzywojennego wyśmienite retro wileńskie, lwowskie, warszawskie. Od razu potrafili po mistrzowsku uchwycić nastrój, lekkość i wdzięk polskich szlagierów, dostosować doń styl ubierania się i zachowania na scenie.

Kapela Wileńska szybko zbodywa serca wilnian i nie tylko. Z powodzeniem koncertuje, przemierza wzdłuż i wszerz Wileńszczyznę. Jadą wszędzie, gdzie się ich zaprasza: na zebrania założycielskie Kół Związku Polaków na Litwie, do podwileńskich klubów wiejskich, na Polonistykę czy do kawiarenki "Spectrum". "Miła wileńska, cwaniacka nieco cyganeria, pełna werwy i brawury. Te częste łobuzersko filuretne mrugnięcia, kumowskie szturchańce, podszepty tchną dekoracyjną wileńską patyną kulturową, tak miłą, bliską, zrozumiałą i cenioną" piszą o nich.

Twórcze poszukiwania i wytrwała praca przynoszą efekty.


Repertuar Kapeli ciągle się wzbogaca w nowe utwory. Niektóre udaje się ratować z mroków zapomnienia w ostatniej chwili. Piosenki są wyszukiwane I zbierane nie tylko na Litwie, ale i w Macierzy. Do słów poetów wileńskich Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko komponuje niestrudzony Zbigniew Lewicki, czuwając zarazem nad aranżacją, poziomem artystycznym oraz reżyserią swoistych spektakli, które stanowią koncerty Kapeli. Powstają też nowe programy: wileński, lwowski (którym zdobywają serca lwowian), pastorałki. Jako pierwsi w historii powojennego Wilna przygotowują program polskich piosenek patriotycznych "Dnia pierwszego września", na który złożyły się utwory nie tylko z ostatniej wojny, lecz również pieśni powstań polskich, legionowe, ułańskie.

Kapela Wileńska gra i śpiewa nie tylko na Litwie, ale Lwowie, w Moskwie, w Wiedniu. Na pierwszym Festiwalu Kultury zostaje laureatką głównej nagrody Nagrody Publiczności. Niejednokrotnie Kresowej w Głogowie oraz Festiwalu Kapel Podwórkowych w Toruniu. Pełne wdzięku, dowcipu, pomysłowości występy sprawiają, że zespół ten zyskuje coraz szerszy krąg sympatyków. W jego dorobku są już dwie kasety nagrane w Warszawie. Wsparta nowymi siłami (Jerzy Garniewicz (1995 r.) śpiew, Zbigniew Sinkiewicz (1995 r.) banjo, śpiew, harmonijka ustna, w nowych oranżacjach Kapela Wileńska prezentuje Państwu stare i nowe, wesołe i smutne piosenki mając świadomość, że utrwalamy czas, który już nie wróci.

 

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „ZGODA”

LITWA

 

 

ZTL „Zgoda” powstał w 1988 r. w podwileńskim osiedlu Rudamina jako wynik potrzeby poznania i promowania polskiego dziedzictwa folklorystycznego. Jego założycielem jest zagorzały entuzjasta polskiej kultury ludowej Henryk Kasperowicz, który dotychczas pełni funkcję kierownika i choreografa Zespołu.

Po pierwszych koncertach Zespół zwrócił na siebie uwagę swą oryginalnością, wysokim poziomem artystycznym i werwą. Dzisiaj to ponad stuosobowa grupa młodocianych artystów, którzy w trzech sekcjach: tanecznej, wokalnej i kapeli rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej. Są to uczniowie, studenci oraz pracownicy różnych branż.

Wieloletnia praca i zaangażowanie się kierownictwa oraz członków nadało Zespołowi specyficzny charakter. W swoim repertuarze „Zgoda” posiada narodowe i regionalne tańce Polski, różne programy i obrazki sceniczne, prezentujące folklor ziemi wileńskiej - „Jarmark kaziukowy”, „Zabawy nad Wilią”. W roku 2009 Zespół opracował poemat Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w weresji współczesnej. Premiera pierwszej polskiej rock opery na Litwie odbyła się podczas obchodów 20-lecia działalności artystycznej. W suitach łowickiej, opoczyńskiej, rzeszowskiej, sądeckiej, lubelskiej, spiskiej, kurpiowskiej i żywieckiej Zespół barwnie i żywo prezentuje piękno polskiego folkloru ludowego. Od wielu lat „Zgoda” pozostaje wierna pierwotnej idei - popularyzuje pieśni, tańce oraz melodie innych narodów, m. in. litewski folklor ludowy, folklor żydowski i białoruski. Na scenie Zespół wyróżnia nie tylko żywiołowość i wysoka technika taneczna, ale i bogactwo stroi ludowych.

Za lata istnienia ZTL „Zgoda” uczestniczył w wielkiej liczbie wysokiej rangi imprez i koncertów, występował też na największych scenach stolicy i innych miast Litwy. Jego występy gorąco oklaskiwano w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii, Węgrzech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii.

Zgoda” wielokrotnie reprezentowała Litwę na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, jak również jest częstym uczestnikiem krajowych festiwali i przeglądów. Zespół niejednokrotnie wyróżniano na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach. Jest, m.in. laureatem I Festiwalu Kultury Kresowej (Mrągowo, Polska), laureatem I , III, VI Festiwali Kultury Polskiej (Wilno, Litwa), laureatem II, IV Festiwali Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich (Elbląg, Polska). Na Międzynarodowym Turnieju Tańców Narodowych w Elblągu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych w Nordkoping’u (Szwecja) Zespół zdobył II miejsca. Na Międzynarodowym Festiwalu Krajów Europejskich (Recklinghausen, Niemcy), wśród 53 zespołów, „Zgoda” uplasowała się na II pozycji.

Zespół ma w swym dorobku olbrzymią liczbę nagród i odznaczeń. Uhonorowany został, m.in. wyróżnieniami Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Republiki Litewskiej oraz Premiera Republiki Litewskiej. W 2009 roku ZTL „Zgoda” otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Z Zespołem współpracowali tacy wybitni choreografowie i znawcy kultury polskiej jak Czesław Kujawski, Janusz Chojecki, Anatol Kocyłowski, Sławomir Mazurkiewicz, Maria Wnęk, Norbert Poźniewski.

Już od kilku lat ZTL „Zgoda” cieszy się współpracą i przyjaźnią ze światowymi autorytetami folkloru ludowego – Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz Litewskim Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca „Lietuva”.

Wielu członków i wychowanków Zespołu, zainspirowanych działalnością artystyczną w „Zgodzie“, ukończyło instruktorskie kursy z zakresu tańców narodowych oraz ludowych i teraz prowadzą zajęcia w zespołach folklorystycznych. Dla niektórych zespolaków „Zgoda“ była „natchnieniem“ do dalszej edukacji muzycznej (wokalnej lub tanecznej), czego efektem są kariery zawodowe kilku osób.kierownik artystyczny – Jerzy Judycki

chórmistrz – Iwona Bujnowska,

kierownik muzyczny –Romuald Piotrowski,

instruktorzy tańca – Krystyna Pomiećko, Wiktoria Pomiecko,

konsultant muzyczny – Edward Trusewicz.

prezes - Henryk Kasperowicz
Adres: ul. Gamyklos 64, Rudamina, rej. wileński

Telefon: 00370 686 22473, 00370 5 2124312, fax 00370 5 2124527

e-mail: ztlzgoda@vp.pl
data dodania: 2013.04.16 13:22
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji www.BraniewskieCentrumKultury.pl.

kina studyjne pisf logo-siec-polskich-kin-cyfrowych statystyka
Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Projekt i wykonanie strony - agencja reklamowa Soluma Profesjonalny System CMS | | Polityka cookies | login