W kwietniu? W kwietniu batik !

25 i 26 kwietnia, jak co miesiąc o godzinie 17.00, zapraszamy na kolejne warsztaty rękodzieła!

Tym razem ozdobimy tkaniny metodą batiku. Pofarbowane skrawki materiału można będzie włożyć do ramki, czy użyć jako obrusu. Będzie również możliwość pofarbowania białej koszulki. Własny niepowtarzalny wzór na tkaninie będzie mógł zrobić każdy, kto pojawi się na warsztatach!!

Koszt: 5 zł

Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Azji i Indiach, gdzie najczęściej do formowania pozycji batiku używa się skór zwierzęcych.

(źródło: wikipedia)
data dodania: 2012.04.18 14:19    data edycji: 2012.04.19 13:45
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji www.BraniewskieCentrumKultury.pl.

kina studyjne pisf logo-siec-polskich-kin-cyfrowych statystyka
Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Projekt i wykonanie strony - agencja reklamowa Soluma Profesjonalny System CMS | | Polityka cookies | login