14.06.2019 Wystawa "Malarstwo na jedwabiu - Batik" Krystyna Sól

14.06.2019 godzina 17:00 Wrnisaż wystawy "Malarstwo na jedwabiu - Batik" w Galerii w Podziemiach w Braniewskim Centrum Kultury.

Krystyna Sól

Urodziła się w 1947r. w Napratach na Warmii. Zamieszkała w Olsztynie od 1965r. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Była dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Stworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, gdzie przez wiele lat była kierownikiem.

Sztuką zajmuje się od 1984r. Pierwsze artystyczne dzieła tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich. Potem sama próbowała swoich sił w sztuce. Ulubione techniki malarskie to batik i malarstwo na jedwabiu, w których przedstawia obrazy inspirowane podróżami do odległych, odmiennych kulturowo i egzotycznych krajów. Pokazuje tez przede wszystkim piękno otaczającego najbliższego świata. Jej prace były wielokrotnie nagradzane na konkursach wojewódzkich i krajowych. Wśród prawie 30 nagród i wyróżnień najważniejsze to nagroda Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa w 1991r. i tkaniny artystycznej w 1999r. W 2008 roku otrzymała z rąk Burmistrza Mrągowa statuetkę za całokształt pracy artystycznej i popularyzację przyrody Warmii i Mazur, a także gratulacje od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest laureatką dorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za rok 2019. W 2013 r. otrzymała statuetkę od Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej za bezinteresowną pomoc na rzecz beneficjentów Wenty Dobroczynnej.

Krystyna Sól jest autorką 42 wystaw indywidualnych w galeriach Olsztyna i województwa Warmińsko – Mazurskiego, gdzie były przedstawiane oprócz batikowych „Kobiet Świata” – znaki zodiaku, pejzaże, ptaki, kwiaty i anioły, a także akwarelowe „Wieże Świata” i „Jedwabne łąki”. Jest także uczestniczką 141 wystaw zbiorowych w tym siedmiu prezentacji zagranicznych.  Krystyna Sól od wielu lat jest związana z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK w Olsztynie, którego jest współzałożycielem oraz członkiem wspierającym. Należy także do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie oraz ZPAP. Wspiera i promuje twórczość artystów nieprofesjonalnych w Polsce i za granicą.

data dodania: 2019.06.03 10:37